Skip to content

 

Matkad

Süstamatk Suurlaht-Mullutu-Suurlaht või Süstamatk Suurlaht-Mullutu-Nasva

Mõlema teekonna alguspunktiks on Kalamaja Hosteli paadisadam. Matka alguses antakse lihtsamad juhised, kuidas süsta efektiivselt ja ohutult kasutada. Selgitatakse sõiduasendit ja sätitakse süst vastavalt sõitja pikkusele, selleks et matk oleks võimalikult mugav. Kuna tegemist on järvedega, siis tuule korral nii suurt lainetust ei teki, kui merel ja on sellevõrra mugavam sõita. Mõlema järve kallastel on rohkelt pilliroogu. Järvi ühendab väiksem kraav, mille läbimine kahese süstaga on huvitav kogemus. Järvel võib kohata luiki ja kalameeste paate. 

Süstamatk merelahtedel

Meresüstamatk nõuab rohkem planeerimist, kuna vaja jälgida ilma. Meresüstamatka võib proovida näiteks Kuressaare lahel, Vilsandil või Kunnati lahel. Kui valida oma võimetele sobiv teekonna pikkus ja arvestada tuule suuna ja tugevusega, siis on see üks põnev ja lõbus ettevõtmine. Rahulikult matkasüstaga sõudes võib liikumiskiiruseks arvestada umbes 10 kilomeetrit kahe tunni jooksul. Sel juhul jääb aega ka ümbritseva nautimiseks. Süstaga merel aerutamine pakub meeldejäävaid elamusi ja annab võimaluse kogeda midagi uut. 

Ohutus ja varustus

Ohutuse süstaga aerutamisel tagavad matka planeerimine, varasemad kogemused (oskused), varustus (sõiduvahendi ehitus, päästevestid, riietus), juhendamine. Võrreldes kanuuga on süst stabiilsem, kuna süsta iste asub rohkem allpool ja seega on ka raskuskese madalamal. Lisaks on süstal ahtris ja vooris suletavad panipaigad, mis hoiavad süsta vee peal ka juhul, kui see peaks ümber minema. Süstaga aerutades on sõitja kaitstud pritsmepõllega. Matkasüsta istmete avad on küllaltki laiad, mis muudab kohale istumise hõlpsaks. Päästevestidena kasutame tunnustatud päästeveste, mitte ohutusveste, see tagab sõitjale parema ohutuse.